fbpx

Pa përgjegjësi dhe llogaridhënie të institucioneve nuk ka demokraci dhe sundim të mirë

-

Llogaridhënia dhe përgjegjësia e institucioneve janë kyçe për demokratizimin e shoqërisë- është konkluzioni i konferencës finale në suazat e projektit AKTION SEE Vishegrad- Përgjegjësia, teknologjia dhe rrjeti i llogaridhënies institucionale në Evropën Juglindore me temë “Rruga për sundim më të mirë”, që u mbajt sot nën patronazhin e Fondacionit për internet dhe shoqëri “Metamorfozis”.

Ambasadori i Polonisë në Maqedonisë, Jacek Multanovski thotë se organizatat civile janë gardian i vlerave demokratike, të sundimit të drejtës dhe të drejtave të njeriut.

“Koncepti i BE-së kohën e fundit është në pikëpyetje, ka pakënaqësi të madhe ndërsa projekte si ky mund të kontribuojnë për përforcimin e besimit. Teknologjitë janë mundësi e mirë për përhapjen e dezinformatave dhe lajmeve të rrejshme, por gjithashtu ato mund të ndihmojnë për kërkimin e përgjegjësisë nga politikanët ndërsa pa përgjegjësi s’mund të priten procese demokratike”, thotë Multanovski.

Ambasadorja gjermane në Maqedoni, Kristin Alt’hauzer konsideron se lufta për ruajtjen e shoqërisë civile, demokratizimin dhe sundimin e të drejtës si dhe lufta kundër korrupsionit është shumë e rëndësishme. Ajo shtoi se këto synime është vështirë të arrihen, por se ia vlen të tentohet.

Nuk mund të kontribuojmë për cilësinë e jetesës nëse nuk ka llogaridhënie dhe përgjegjësi si dhe sundim të së drejtës, konsideron drejtori i “Metamorfozis”, Bardhyl Jashari.

“Është e rëndësishme për ne si organizatë që të gjejmë mënyrë se si sektori civil të kontribuojë për sundimin e mirë. Përmes këtij projekti, me ndihmën e teknologjisë mund të zbulohen mënyra që të kërkohet përgjegjësi dhe sundim të mirë. Ne si OJQ mund të kontribuojmë që të përmirësohet mosbesimi i qytetarëve ndaj pushtetit ndërsa ky mosbesim kohën e fundit është në nivel të lartë”, konsideron Jashari.

Për llogaridhënien e institucioneve në Maqedoni dhe raportin e tyre ndaj mediave dhe gazetarëve, foli edhe Dimitar Tanurov nga agjencia e lajmeve “Meta”. Sipas tij, institucionet e Maqedonisë janë të mbyllura dhe patjetër duhet punuar shumë që të ndryshojë kjo.

“Një pjesë e institucioneve fare nuk i konstatojnë kërkesat me gojë për informacione, kështu që procesi i marrjes së përgjigjes anulohet dhe kjo vështirëson punën e gazetarit. Pjesa më e madhe e institucioneve të shtetit është e mbyllur për mediat kritikuese në veçanti Qeveria zëdhënësi i së cilës asnjëherë nuk u përgjigjet thirrjeve telefonike nga gazetarët”, tha Tanurov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.