Presidenti rus Vladimir Putin i ka telefonuar homologut të tij amerikan, Barak Obama.

Të dy presidentët kanë biseduar për negociatat për programim atomik iranian, për situatën në Siri si dhe për nevojën për menaxhimin me pjesëtarët e ISIS.

Presidenti Obama ka theksuar se duhet të mbahet armëpushimi në Ukrainë.

Ndryshe, nga shkurti kjo është biseda e parë telefonike e dy presidentëve.