fbpx

Nuk dihet kur, por do të blihen instrumente të reja matëse për PM10 në Gazi Babë dhe Lisiçe

-

Dy lagjet më të ndotura në Shkup, Lisiçe dhe Gazi Baba, do të marrin instrumente të reja për matjen e grimcave PM10, ka informuar për “Meta”, Ministria e mjedisit dhe planifikimit hapësinor, por nuk i japin afat kohor se kur do të ndodhë kjo.

Në Lisiçe, grimcat e kancerogjene PM10 nuk maten nga 5 tetori, gjegjësisht 41 ditë, ndërsa në Gazi Babë instrumenti nuk funksionon nga 14 gushti, gjegjësisht tre muaj. Këto dy vendbanime kanë qenë me vite ndër më të ndoturat në Shkup.

“Instrumentet PM10 në këto dy pika matëse janë të prishura dhe nuk janë në funksion për të matur. Për momentin, po bëhen përpjekje që të sigurohe instrumente të reja që duhet të blihen jashtë vendit dhe për momentin nuk mund të themi se sa do të kushtojnë. Sapo të sigurohen në afatin më të shpejtë të mundur do të vihen në funksion” thonë nga ministria për “Meta”.

Për këtë, autori i aplikacionit “Moj vozduh” (“Ajri im”), Gorjan Jovanovski, iu drejtua Ministrisë, por deri më tani nuk ka marrë asnjë përgjigje.

-Pa përgjigje ka mbetur kërkesa ime zyrtare për qasje deri në informacione me karakter publik e drejtuar në Ministrinë e mjedisit dhe planifikimit hapësinor, e dërguar më 1 nëntor, në të cilën kërkoj të më përgjigjem se sa është buxheti i Ministrisë për vitin 2018 për blerje dhe riparim të pjesëve dhe sensorëve nga rrjeti i stacioneve matëse për ndotjen e ajrit – thotë Jovanovski.

Matja e fundit e stacionit Lisiçe për grimcat PM10 ka qenë më 5 tetor, në orën 8, kur stacioni i matjes ka teguar 137 mikrogramë për metër kub. Tre orë më parë në orën 5 të mëngjesit ka treguar 629 mikrogramë, në orën 3 pas mesnatës 382 mikrogramë, ndërsa në orën 1 ka treguar 259.

Përveç se qytetarët mund të informohen, në mënyrë përkatëse, se sa është i ndotur ajri që e thithin, mosfunksionimi i instrumenteve në Lisiçe dhe dhe Gazi Babë është problematike për shkak se, sipas rezultateve të këtyre matjeve janë të parashikuar aktivizime të masave emergjente.

Për aktivizim të masave emergjente nevojitet që së paku dy stacione matëse në Shkup të tregojnë koncentrim ditor mesatar të grimcave PM10 mbi 200 mikrogramë për metër kub gjatë dy ditëve të fundit.

Kjo do të thotë se edhe nëse ka një tejkalim të stacioneve matëse në Lisiçe dhe Gazi Babë, të cilat janë gjithmonë ndër vendbanimet më të ndotura, kjo nuk është regjistruar dhe nuk mund të ndërmerren masa.

Për krahasim, stacioni matës te MZT në Gazi Babë, që është pjesë e projektit “Shkupi Puls” dhe të dhënat e marra aty saj janë jozyrtare, mbrëmë ka treguar 260 mikrogramë për metër kub të grimcave PM10.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download