fbpx

Lokomotivat e reja kineze këtë verë do të fillojnë të qarkullojnë në Hekurudhat e Maqedonisë

-

Më së voni deri në prill do të arrijë një nga katër lokomotivat për Hekurudhat e Maqedonisë – Transport, të furnizuar nga kompania kineze CRRC Xhuxhou. Nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve për “Meta.mk” informojnë se lokomotivat tjera do të arrijnë muajt në vijim, ndërsa investimi i përgjithshëm arrin 7 milionë euro për rinovim.

Lokomotivat elektrike kineze do të përdoren për transport të ngarguar në hekurudhën e elektificuar nga Tabanovca deri në Gjevgjeli. Është parashikuar që të qarkullojnë me shpejësinë maksimale nga 120 kilometra në orë. Mes karakterisitkave të reja teknike, me rëndësi është të përmendet se lokomotivat e reja do të kenë mundësi të kthejnë pjesë nga energjia elektrike e përdorur në momentin e frenimit.

Rinovimi i trensve duhet ta ulë harxhimin e energjisë elektrike, por njëkohësisht të mundësojë vollum të rritur të punës së Hekurudhave të Maqedonisë. Ndërmarrja Publike e Hekurudhave për momentin disponon lokomotiva, të cilat çdo ditë shfrytëzohen për mirëmbajtjen e komunikacionit ngarkues, por edhe të udhëtimit.

Hekurudhat e Maqedonisë dhe kompania kineze në fillim të vitit 2017 e nënshkruan marrëveshjen për furnizimin e katër lokomotivave. Investimi për rinovim të trenave ishte siguruar nga krediti i ngritur nga Banka Evropiane për Rinovim dhe Zhvillim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free