fbpx

MPJ kërkon Beogradi urgjentisht të heq referencën IRJM nga llogaritë e pikave pagesore

-

Ministria e jashtme e Maqedonisë ka kërkuar nga autoritetet e Beogradit urgjentisht të ndërrojnë referencën e shtetit tonë nëpër llogaritë fiskale të pikave pagesore në Serbi, njoftojnë nga MPJ.

“Ministria e jashtme e RM-së përmes rrugës diplomatike kërkon korrigjim urgjent për ndërrimin e Republikës së Maqedonisë nga organet shtetërore të Republikës së Serbisë”, thuhet në njoftimin që vjen si rezultat i paraqitjes së Republikës së Maqedonisë me shkurtesë nëpër pikat doganore të Serbisë.

Nga MPJ shtojnë se përdorimi i referencës dhe shkurtesës nga referenca në vend të emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë është në kundërshtim me marrëdhëniet e vendosura diplomatike mes Maqedonisë dhe Serbisë.

“Kjo parregullsi duhet menjëherë të korrigjohet. Besojmë se ky provokim që i prek ndjenjat e maqedonasve nuk është pasqyrim i fqinjësisë së mirë. Është e turpshme të emërohemi me terme ofenduese si fqinj”, thonë nga MPJ.

Para disa ditëve në Twitter u paraqit fotografi nga një llogari e dhënë nga doganat e Serbisë në Preshevë, ku në vend se Maqedoni shkruan IRJM.

“Meta” të martën kërkoi përgjigje edhe nga ndërmarrja publike serbe “Serbia Pat” se prej kur Maqedonia nëpër llogaritë e pikave pagesore figuron si IRJM, por tani për tani nuk kemi përgjigje.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download redmi firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download