fbpx

Mos- toleranca është verbëri morale dhe shpirtërore

-

“Në epokën e digjitalizimit dhe globalizimit të komunikimeve përmes internetit, mund të gjenden shumë informacione të rrejshme dhe të pasakta që nxitin urrejtje dhe mos- tolerancë. Në pesë vitet e fundit në Maqedoni vërehet progres në këtë drejtim, por për fat të keq, kriza në vend ka ndikuar në nivelin e tolerancës. Shpresoj se do të rregullohet kodi penal dhe gjuha e urrejtjes do të përkufizohet më saktë” deklaroi Xhefri Goldstajn, zv- shefi i misionit të OSBE-së në Shkup, në konferencën e sotme për dialogun e civilizimeve dhe sfidat e tolerancës në epokën digjitale. Konferenca është mbajtur në Akademinë maqedonase të shkencave dhe arteve në suazat e Ditës botërore të tolerancës.

Akademiku Vlado Kambovski theksoi se të gjitha format e mos- tolerancës interpetohen si verbëri morale dhe shpirtërore.

“Përderisa nuk ka ndjekje efektive të krimit të shkaktuar dhe nxitur nga urrejtja, niveli i tolerancës nuk do të jetë në nivel më të lartë” tha dr Besa Arifi nga Fakulteti juridik pranë UEJL.

Sociologu nga akademia bullgare e shkencave, dr Rumjana Zheleva, duke folur në gjuhën angleze, deklaroi se toleranca është koncept i brendshëm dhe relativ. Për këtë, në këtë proces nevojiten të kyçen të gjithë të prekurit nga mos- toleranca.

Ngjarjen e hapi i pari i ASHAM-it, akademiku Taki Fiti.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course