Kombëtarja e Maqedonisë në hendboll mposhti kombëtaren e Iranit me rezultat 33-31, në ndeshjen e saj të dytë në suazat e Kampionatit botërorë në Katar. Hendbollistët e Maqedonisë kishin epërsi në pjesën më të madhe të lojës ndërsa në pushim shkuan me epërsi prej dy golave (19-17).
Tani Maqedonia ka dy fitore në po aq ndeshje pasi dje fitoi përballë kombëtares së Tunizisë me rezultat bindës 33-25.
Ndeshjen e radhës në grup, Maqedonia e luan të hënën (19 janar) kundër kombëtares së Bonjës dhe Hercegovinës.