fbpx

Lavrov: Në listën e zezë të Rusisë ka mbështetës të puçit në Ukrainë

-

Në “listën e zezë” ruse gjendet persona që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin e vitit të kaluar në Ukrainë, deklaroi sot shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, duke refuzuar pohimin e BE se lista është pa bazë dhe duke theksuar  se Rusia është përgjigjur për këtë madje edhe me masë më të vogël në krahasim me sanksionet e BE-së ndaj Rusisë.

“Sanksionet që janë vendosur kanë të bëjnë ndaj personave zyrtarë që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin pas çka rusët në Ukrainë u vendosën para ndjekjes dhe diskriminimit- ka thënë Lavrov.

Shefi i diplomacisë ruse ka thënë se diskriminimi zbatohet edhe krahas konventave të shumtë në të cilat merr pjesë Ukraina e që garantojnë mbrojtjen e pakicave nacionale dhe grupeve.

“Ukrain që moti ka hequr dorë nga zbatimi i konventave në territorin e Donjeckut ndërsa ne nuk dëgjuam kurrfarë reagimi nga BE. Çdo gjë varet nga partneri jonë dhe nga kuptimi i tyre ndaj situatës dhe aftësinë që mos ta fshehin të vërtetën dhe të shtiren se nuk e dinë se çfarë po ndodh- shtoi Lavrov.

Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download intex firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free