fbpx

Lavrov: Në listën e zezë të Rusisë ka mbështetës të puçit në Ukrainë

-

Në “listën e zezë” ruse gjendet persona që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin e vitit të kaluar në Ukrainë, deklaroi sot shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, duke refuzuar pohimin e BE se lista është pa bazë dhe duke theksuar  se Rusia është përgjigjur për këtë madje edhe me masë më të vogël në krahasim me sanksionet e BE-së ndaj Rusisë.

“Sanksionet që janë vendosur kanë të bëjnë ndaj personave zyrtarë që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin pas çka rusët në Ukrainë u vendosën para ndjekjes dhe diskriminimit- ka thënë Lavrov.

Shefi i diplomacisë ruse ka thënë se diskriminimi zbatohet edhe krahas konventave të shumtë në të cilat merr pjesë Ukraina e që garantojnë mbrojtjen e pakicave nacionale dhe grupeve.

“Ukrain që moti ka hequr dorë nga zbatimi i konventave në territorin e Donjeckut ndërsa ne nuk dëgjuam kurrfarë reagimi nga BE. Çdo gjë varet nga partneri jonë dhe nga kuptimi i tyre ndaj situatës dhe aftësinë që mos ta fshehin të vërtetën dhe të shtiren se nuk e dinë se çfarë po ndodh- shtoi Lavrov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.