fbpx

KSHZ e refuzoi ankesën e fundit të LSDM-së

-

Me katër vota “Për”, katër “Kundër” dhe një të përmbajtur, KSHZ mbrëmë e refuzoi ankesën e LSDM-së për vendvotimin 2011 në Tearcë në njësinë e gjashtë zgjedhore. Për këtë vendim nuk votoi përfaqësuesi i BDI-së në KSHZ, Subhi Jakupi, i cili paraprakisht tha se ekspertët duhet të vendosin për vendimin e fundit dhe ai u tërhoq nga votimi.

Sipas Kodit zgjedhor, vendimi i KSHZ-së konsiderohet i miratuar nëse për të votojnë shumica e anëtarëve të komisionit.

Ankesa e LSDM-së kishte të bëjë me atë që në këtë vendvotim, në fillim të votimit ishte konstatuar se mungon një fletëvotim, i cili në fund gjatë numërimit është gjetur në kutinë e votimit.

Koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja në KSHZ dorëzoi gjithsej 8 ankesa për rrjedhën e procesit zgjedhor, por dje para fillimit të seancës së KSHZ-së, u tërhoqën dy ankesa.

Pesë ankesat tjera të LSDM-së u refuzuan.

Në ditët e kaluara KSHZ pranoi vetëm një ankesë të lëvizjes Besa dhe ka anuluar votimin në një vendvotim në Gostivar.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.