fbpx

Kriza politike: Gjithçka është njëjtë, vetëm dita e zgjedhjeve është e re

-

Dy ditë pasi Parlamenti e votoi ditën e re për lëshimin , 7 Prill 2016, ende është e paqartë çka saktësisht dhe a është arritur marrëveshje për gjithçka.

  • Çka me mediat, a janë atë kusht për 5 qershor apo jo?
  • A ka kushte të tjera për të cilat duhet të negociohet?
  • A vazhdojnë takimet gjatë ditës dhe natës në Klubin e deputetëve?
  • A qëndron apo ik ndërmjetësuesi Pitër Vanhojte, dhe kurrë ?

Deri tash përgjigjet e të gjithë këtyre pyetjeve janë të ndryshme varësish nga palët.

Nga VMRO DPMNE, nëpërmjet liderit, Nikolla Gruevski, thonë që zgjedhje do të mbahen me çdo kusht, pa marrë parasysh nëse në ato do merre pjesë opozita, ndërsa LSDM, mbrëmë nëpërmjet një konference me gazetarët la mundësi sërish të mos paraqiten n ë zgjedhjet e 5 qershorit edhe pse funksionarët e partisë këtë qartësisht nuk e konfirmojnë.

Në konferencën për shtyp, Zoran Zaev as edhe një herë nuk e përmendi datën e 5 qershorit, kundër përgjigja shpejtë arriti nga konkurrenti i tij , Nikolla Gruevski, sipas të ciliit, kjo datë është “betonuar” edhe atë me amin nga faktori ndërkombëtar.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.