fbpx

“Konrad Adenauer” ashpër kritikon VMRO DPMNE-në

-

 

Në analizën me titull “Populli vendosi”, Fondacioni “Konrad Adenauer” e partisë konservative gjermane CDU e kancelares Angela Merkel, dërgoi kritika të ashpra për sjelljen jodemokratike të partisë “simotër” në Maqedoni, VMRO DPMNE, për shkak të refuzimit të saj ë të reformohet si dhe kritikat ndaj ambasadorëve të huaj.

Analiza e firmosur nga Johanes Rej, thekson se zgjedhjet, edhe pse kanë qenë deri më tani më të lirat dhe më demokratike, nuk kanë sjellë stabilitet politik, por përkundrazi, disa ditët e fundit janë shembull për “sjellje jodemokratike par ekselans”

“Kriza në shtet nuk ka fund. Pasojat mund të jenë trazirat”, shkruan Rej.

Analiza dërgon sërë kritikash ndaj VMRO DPMNE-së, ku thuhet se me humbjen e 19 vendeve të deputetëve, “votuesit dërguan sinjal për ndryshime, sinjal që VMRO DPMNE nuk i pranon”.

“Javët e ardhshme do të jenë emocionuese. Nga zgjedhjet e reja në pranverë bashkë me zgjedhjet lokale, e deri në luftë të hapur për pushtet, çdo gjë mund të ndodh. Askush s’mund të garantoj se do të jetë qetë. Përderisa njerëzit e rëndomtë shikojnë nga anash, atmosfera tek anëtarët e të gjitha partive është shumë shqetësuese. Liderët partiak kanë obligim që të qëndrojnë të përmbajtur në retorikë, të veprojnë në mënyrë të qetë para mbështetësve dhe të mos e cenojnë legjitimitetin e institucioneve të shtetit. Me dalje të madhe në zgjedhje, votuesit treguan pjekurinë e tyre dhe me votën e tyre kërkuan ndryshime në establishmentin politik. Por, dëshira e tyre për stabilitet politik dhe normalitet edhe më tej nuk respektohet. Interesat personale sërish vendosen mbi interesin e komunitetit. Maqedonia edhe më tej po futet në krizë” thuhet në analizën e Fondacionin “Konrad Adenauer”.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.