fbpx

Ivanov: Arkivat sekrete të Vatikanit do të hapen për hulumtuesit nga Maqedonia

-

Vatikani do të jetë i hapur për hulumtuesit nga Maqedonia, janë marrë vesh sot presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanovi, në suaza të takimit prej 40 minutash me papën e Frnaçesku të Vatikanit.

– Përfundimisht, arkivat sekrete të Vatikanit janë hapur për hulumtuesit tanë. Pra, shumë shpejt dy hulumtues tanë mund të vijë që hulumtojnë të gjithë ata që deri më tani nuk ka qenë e kapshme –  deklaroi Ivanovi pas takimit me papa Françeskun të Vatikanit.

Ai informoi se kanë biseduar për shumë çështje nga interesi i përbashkët, aktuale te ne, por edhe në Evropë dhe botë.

Kanë biseduar edhe për situatën aktuale me emigrantët dhe refugjatët dhe për mënyrën në të cilën deri më tani është reaguar që t’iu dilet në ndihmë të gjithë këtyre njerëzve. U bë fjalë edhe për çështjen për emrin dhe prej ku e kanë prejardhjen të gjitha bllokadat tona dhe çështjet e hapura.

Presidenti Ivanov, papa Françeskut i dhuroi kryq të argjendtë  të filigranit me rubin të Maqedonisë.

Në takim u bë fjalë edhe për kanonizimin e mundshëm të Nënë Terezës, e cila duhet të realizohet deri vitin e ardhshëm.

–  Vizitë e shkëlqyer e plotësuar me shumë çështje për interes të përbashkët. Me papën biseduam për çështje që janë aktuale te ne por edhe  në Evropë dhe botë sepse roli i tij është shumë i rëndësishëm, kur civilizimi ballafaqohet me sfida të shumta, ai si personalitet me këmbëngulje të përhapet paqja dhe të ideja e saj që  nënkupton vlera të kultivuara në frymën e krishterimit dhe religjioneve të tjera- tha Ivanov.

Kanë biseduar edhe për situatën aktuale me emigrantët dhe refugjatët dhe për mënyrën në të cilën deri më tani është reaguar që t’iu dilet në ndihmë të gjithë këtyre njerëzve. U bë fjalë edhe për çështjen për emrin dhe prej ku e kanë prejardhjen të gjitha bllokadat tona dhe çështjet e hapura.

 

– Interesi i shfaqur personalisht nga papa dhe për çështjen e emrit  dhe për gjendjet aktuale te ne dhe në rajon dëshmon se ai përcjell  të gjitha ngjarjet dhe është i interesuar atje se ku mund të jep kontribut- deklaroi Ivanov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.