fbpx

Isa Mustafa kryeministër i ri i Kosovës, Thaçi zëvendëskryeministër

-

Isa Mustafa, lider I Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish kryebashkiak i Prishtinës do të jetë kryeministër i ri i Kosovës. Hashim Thaçi kryetari i Partisë Demokratike do të jetë zëvendëskryeministër dhe Ministër i punëve të jashtme.

Për këtë marrëveshje të koalicionit duhet të votohet sot paradite në seancë konstituive të Kuvendit të Kosovës. Sipas marrëveshjes, pjesa politike e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës do ta udhëheq kryeministri, ndërsa dialogun teknik duhet ta udhëheq ministri pa resor.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.