fbpx

Hoxha: Viti i ardhshëm për ekonomin do të jetë viti më i vështirë në dekadën e fundi

-

Наредната 2016 ќе биде тешка на економски план, можеби и најтешка во последната декада, оценуваат од Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ).

Viti i ardhshëm në planin ekonomik ndoshta do të jetë më i vështirë i dekadës së fundit, vlerësojnë nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore. (OEMVP).

Kryetari i Odës, Nebi Hoxha theksoi se në fund të janarit Qeverisë do t’i dorëzojë kërkesë, në të cilën  propozuan një varg masash për nxitjen e zhvillimit të ekonomisë dhe tejkalimin e gjendjes aktuale.

–Sinjalet për vitin e ardhshëm nuk janë shumë optimiste për komunitetin e biznesit dhe nuk presim rritje më shumë se 3 për qind. Viti i ardhshëm do të jetë vit i vështirë ekonomik për shkak të problemeve të brendshme dhe të jashtme, siç është kriza me refugjatët, kriza politike, zgjedhjet dhe problemi me emrin- tha Hoxha.

Sipas tij, masat e ndërmarra për tejkalimin e krizës politike nuk sollën risi në sferën e ekonomisë- edhe pse komuniteti i biznesit disa herë me radhë ka propozuar masa për tejkalimin e situatës, Qeveria nuk ka marr parasysh propozimet e tyre.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.