fbpx

Han: Vetëm zbatimi i plotë të Marrëveshjes së Përzhinos do të siguroj zgjedhje korrekte

-

Vetëm zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Përzhinos do të mundësojë që në prill të mbahen zgjedhje korrekte dhe demokratike, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel “Speak up” (“Flisni” ose “Ngrini zërin”) për gjendjen e mediumeve në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqi.

Komisari evropian thotë se zgjedhjet e prillit, 2016 do të vëzhgohen nga një numër i madh i përfaqësuesve nga të gjitha organizatat dhe institucionet ndërkombëtare, siç është ODIHR,Këshilli Evropian, Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian.

Me partitë politike arritëm marrëveshje  dhe kjo marrëveshje duhet të zbatohet- deklaroi Han, duke shtuar se i gjithë procesi i bisedimeve duhet të siguroj, zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike.

Han nga mediat dhe organizatat joqeveritare kërkoi që të kontribuojnë për realizimin e Marrëveshjes së Përzhinos.

Komisari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johanes Han, paraprakisht konferencë tha se Lira e mediumeve  është jashtëzakonisht e rëndësishme për zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe shtoi se në vendet potenciale kandidate për në BE, akoma duhet të punohet në lirinë e shprehjes të mediave.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.