fbpx

Han vjen me treshen evropiane për zgjidhjen e krizës

-

Një ditë pas vizitës së ndihmës sekretares së shtetit të SHBA-së për Evropë dhe Euroazi, Viktoria Nuland e cila në Maqedoni erdhi të hënën dhe euro- komisari për zgjerim të BE-së, Johanes Han të përpiqet t’i vë fund krizës politike, konfirmon për “Meta”, zëdhënësja e tij Maja Kocijançiq.

Sipas planit, Han fillimisht do të mbaj takime individuale e më pas të përbashkëta me katër liderët, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi.

Vizita e Han vije pas përshkallëzimit të retorikës  nga dy partitë politike dhe largimi nga marrëveshjet paraprake me marrëveshjen e 2 qershorit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.