Tenisti Novak Gjokoviq pasi mposhti Andrej Kuznjecov nga Rusia me rezultat 6-0, 6-1 dhe 6-4 u kaloi në raundin e tretë të turneut “Australia Open”. Atje do të takohet me Fernando Vedasko nga Spanja i cili në tre seta mposhti japonezin Soeda. Vend në raundin e tretë prej favoritëve siguruan Felisiano Lopez, Kei Nikishori, Stanislav Vavrinka dhe David Ferer.