fbpx

Gjykata kushtetuese pranoi faljen e parregullsive zgjedhore

-

Me 5 vota “për” dhe 4 “kundër”, Gjykata Kushtetuese pranoi iniciativën e Presidentit Ivanov, që të falë personat e dënuar për parregullsi zgjedhore.

Propozimi i cili është vendos në rendin e ditës të seancës së sotme e cila filloi në orën 9 të mëngjesit, ka vijuar me hapja e rastit “Titanik”, nga Zyra e Prokurores Speciale në të cilët dyshohet funksionar të lartë të VMRO-DPMNE-së: Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulloska, ish Ministri i Transportit dhe lidhjeve ,Mile Janakieski dhe Sekretari aktual i Qeverisë, Kiril Bozhinovski, kryetari i Pustecit, Edmond Temelko dhe pesë të tjerë.

Në vitin 2009 ka pasur ndryshime në këtë ligj dhe me ndryshimet e tanishme, presidenti e ka pasur mundësinë të falë personat që janë dënuar për parregullsitë zgjedhore.

Edhe pse Prokuroria Speciale ka kërkuar paraburgimin e zyrtarëve, Gjykata kishte refuzuar ndjekjen dhe refuzoi ankesat e vendimit të Gjykatës.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.