fbpx

BE: Politikanët menjëherë të gjejnë zgjidhje të qëndrueshme

-

Komisioni Evropian sot reagoi në lidhje me protestat e djeshme para Qeverisë në Shkup, ku si pasojë u lënduan dhe arrestuan disa protestues ndërsa të lënduar kishte edhe prej policëve.

Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq deklaroi se BE përsërit shqetësimin e thellë për gjendjen në vend, siç u përmend në konkluzionet e Këshillit të ministrave të jashtëm të Bashkimit.

“BE shpreh keqardhje për shkak të lëndimeve të protestuesve dhe forcave të sigurisë. Si parim i përgjithshëm, Komisioni përsërit rëndësinë kyçe të lirisë dhe protestës së qetë si dhe bashkimin siç qëndron në konventën evropiane për të drejtat e njeriut. Këto duhet të jenë vlera të bazuara në demokraci funksionale. Kjo duhet të jenë vlerat elementare të demokracisë funksionale. Përsëris nevojën që të evitohet përdorimi i forcës disproporcionale nga policia. BE do të dëshironte të rikujtoj se nga aktorët politik pritet menjëherë të ndërmarrin aksione për gjetjen e zgjidhjes së qëndrueshme për krizën politike, përmes angazhimit konstruktiv për fillimin e dialogut përkatës politik dhe të kthehet besimi në institucione.

T.M

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.