fbpx

Diplomatët shprehën shqetësim dhe qortuan Qeverinë

-

Ambasadorët e ShBA-ve, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian shprehën ngushëllimet e tyre qytetarëve të Maqedonisë për vdekjen tragjike të policëve të cilët u vranë në Kumanovë dhe keqardhje për banorët e Kumanovës.

Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruveski në një deklaratë të përbashkët thanë se do të ofrojnë ndihmën e tyre në cilën do formë të mundshme.

Në këtë ditë zie, në emër të ShBA-se, Francës, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, dhe Bashkimit Evropian, shprehim ngushëllimet tona deri tek kryeministri Gruevski si dhe qytetarët e Maqedonisë, për vdekjen tragjike të policëve të guximshëm, që u vranë dje brenda dhe në afërsi të Kumanovës. Ndajmë dhimbjen me banorët e Kumanovës të cilët u përfshinë në dhunë. Ofruam të ndihmojmë në çfarëdo mënyre. Gjatë kohë kemi përkrahur integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE, dhe si miq kemi shprehur shqetësimet tona lidhur me krizën politike. Ia bëmë me dije kryeministrit se qeveria e tij nuk ka bërë hapa progresive kundrejt përllogaritjes së shumë pretendimeve për keq qeverisje. Ky mos veprim lë dyshime në përkushtimin e Maqedonisë për të respektuar parimet dhe vlerat demokratike të komunitetit Euro Atlantik. Dështimi i vazhdueshëm në dëshmimin e përkushtimit të saj me veprime konkrete, do ta pengojë progresim e Maqedonisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. I bëjmë thirrje qeverisë që të bëjë reforma në integritetin e sistemit elektoral, lirinë e mediave, pavarësinë e gjyqësorit, lirinë e shprehjes. Gjithashtu theksoj se në ditët në vijim planifikojmë të takohemi me z. Zaev dhe z. Ahmetin që t’i ndajmë mesazhe të ngjashme- tha ambasadori i SHBA-ve, Xhes Bejli pas takimit me Nikolla Gruevskin.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.