fbpx
Bota Evropa Faqe 8

Evropa

Soros dhe Stros-Kan kandidatë për drejtor të Bankës Kombëtare së Ukrainës

Miliarderi u njohur amerikan Xhorxh Soros do të mundej të ndodhet në krye të Bankës kombëtare të Ukrainës, transmeton televizioni ukrainas”Kanal 112”, duke u thirrur në burime të afërta me kryetarin Petro Poroshenko dhe në burime nga Shtëpia supreme. Ish drejtori I Fondit monetary ndërkombëtar...

BE-ja e përforcon luftën kundër larjes së parave

Unioni Evropian arriti marrëveshje për rregullat e reja qëllimi i të cilave është çrrënjosja e evazionit fiskal dhe parandalimi i shpëlarjes së parave dhe financimi i terrorizmit përmes firmave fiktive, transmetojnë mediat. UE me rregullat e reja dëshiron të ndërpresë shfrytëzimin e firmave fiktive...

Libi Lejn është gruaja e parë peshkope e Kishës anglikane

Kisha anglikane sot e ka emëruar gruan e parë në pozitën e peshkopit dhe me këtë iu dha fund traditës shumë shekullore që shkaktoi ndarje të thellë në organizatën kishtare. Kisha e emëroi Libi Lejn për peshkop të ri të Stokort, në veri të Anglisë....

Çeku i vuri flakën vetes në mes të Pragës

Mbrëmë  një burrë i moshës mesatare u lye me benzinë dhe i vuri flakën vetes në sheshin Vaclavski në Pragë, njoftojnë mediat çeke. -Bëhet fjalë për një pacient 56 vjeçar të spitalit psikiatrik i cili ka dalë për shëtitje, por nuk u kthye në spital....

BE e befasuar nga deklaratat e Erdoganit

Federika Mogherini, ministre e punëve të jashtme të Unionit Evropian, sot në pres-konferencë deklaroi se është tejet e befasuar nga deklarata e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Ajo tha se kur javën e kaluar ishte në Turqi, me atë kishte shumë bisedë konstruktive për...

Belgjika paralizohet nga greva kundër masave qeveritare të kursimit

Greva nacionale e organizuar nga fronti i përbashkët i të gjitha sindikatave sot tërësisht paralizoi Belgjikën. Institucionet e shtetit nuk punojnë ndërsa hyrjet e kompanive private janë të bllokuara nga këshillat e sindikatave tanimë prej orës 4 të mëngjesit. Qendra më e madhe tregtare në...

Policia turke arreston ithtarët e imamit Fetullah Gylen

Policia turke sot filloi aksion për arrestimin e ithtarëve të rivalit të presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, imamit Fetullah Gylen, i cili jeton në SHBA, njoftojnë mediumet turke. Ekipet e policisë anti- terroriste sot në mëngjes kanë kryer bastisje në Stamboll dhe 12 qytete...

Gjermani: Digjen ndërtesat e azilantëve

Sipas policisë gjermane, persona të panjohur kanë vënë flakën tre ndërtesave të zbrazëta në Bavari, të dedikuara për akomodimin e azilantëve. Flakët objektin kanë kapluar mbrëmë, në afërsi të qytetit Nurnberg ndërsa policia deklaroi se në njërin prej objekteve ka gjetur parulla të vizatuara kundër...

Liberalët kërkojnë sqarim nga BE-ja për përfshirje në programin e CIA-s

Pas shpalljes së raportit të komitetit për zbulim të Senatit të ShBA-së nëpërmjet së cilës u zbulua brutaliteti dhe tortura që e ka kryer CIA ndaj të burgosurve që kanë qenë të dyshuar për terrorizëm, ngritën zërat edhe në UE që kërkojnë nga qeveritë...

Greva “paralizoi” Brukselin

Greva e punëtorëve tërësisht e ndërpreu transportin në Bruksel dhe pengoji që  dhjetëra mijë qytetarë të mos shkojnë në punë. Autobusët, tramvajet, metroja dhe hekurudhat nuk qarkullojnë prej orës 6 të mëngjesit, ndërsa anëtarët e sindikatës I bllokuan rrugët magjistrale që çojnë në kryeqytetin e...

Parlamenti grek votoi buxhetin për vitin 2015

Mbrëmë vonë në Parlamentin grek u votua buxheti për vitin e ardhshëm. Buxheti është miratuar nga 155 deputetë të Demokracisë së Re, PASOK dhe një deputet i pavarur, ndërsa 134 deputetë kanë qenë kundër. Buxheti parasheh zvogëlim të papunësisë nga 24,8 në 22,6 %...

Emigrimi në Belgjikë mund të kushtojë 225 euro

Sektori i azilit  dhe migrimit  të Belgjikës, nacionalisti Teo Franken, shpjegoi planet e qeverisë së tij për të paguar të drejtën e emigrantëve  në territorin belg, kurse sipas tij, kjo do të kushtojë 225 euro. Nëse emigranti refuzon të paguaj këtë shumë, do të ballafaqohet...

Han paralajmëron zhbllokim të çështjes së zgjidhjes të emrit

Eurokomisari për bisedimet e aderimit me  Bashkimin Evropian, Johanes Han, sot pas takimit me zëvendëskryeministrin për çështje evropiane, Fatmir Besimin, në Bruksel, duke u përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, e komentoi procesin e zgjidhjes së mosmarrëveshjes për çështjen e emrit me Greqinë. -Bisedojmë në këtë moment...

Putin: Perëndimi në Rusi dëshiron të zbatojë “skenarin e Jugosllavisë”

Presidenti rus Vladimir Putin, paralajmëroi rusët se kohëra të vështira  po i presin dhe nga populli kërkoi përkrahje më të madhe. Në fjalimin e tij drejtuar dy Dhomave të Kremlinit, Putini  akuzoi Perëndimin se tenton Rusisë t’i vë “perden e hekurt”. Rusia pësoi sulm të...

Brok:Zgjerimi i BE-së nuk guxon të ndalet

Sot në Parlamentin Evropian në Bruksel u mbajt debat në komitetin për punë të jashtme për raportet progres të vendeve të Ballkanit Perëndimor, me pjesëmarrje të ministrave të punëve të jashtme të rajonit, duke përfshirë edhe shefin e diplomacie maqedonase, Nikolla Poposki. Kryetari i komitetit...

70 % e mishit të pulës në Britani e infektuar me baktere

Pothuaj 70% e mishit të pulës që shitet në supermarketet britanike është e infektuar me bakterin kampilobakter, thuhet në raportin e Agjencisë britanike  për siguri të ushqimit (FSA), transmetojnë mediat në Britani të Madhe. Sipas raportit, në pothuaj 18% të mishit të infektuar të pulës...

Brukseli kontrrollon ligjshmërinë e avio-subvencioneve

Në deklaratën e saj për Agjencinë “Meta”, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, nuk konfiromon qëndrimin e Ministrisë së  Transportit dhe Lidhjeve lidhur me subvencionet për fluturimet e lira të aviokompanive të vendit dhe të huaja në drejtim të Evropës. “Komisioni ka informacion për ndihmën...

Interpoli në kërkim të “bankierit të Putinit”

Interpoli ka ngritur kërkimin pas Sergej Pugaçevit, i njohur njëkohësisht si “bankieri i Putinit”. Në uebfaqen e Interpolit qëndron se Pugaçevin “ e kërkojnë organet gjyqësore në Rusi për shkak të procedurës penale”. Interpoli, gjithashtu, apelon te të gjithë që dinë se ku ndodhet, të...

Ushtari i pensionuar kërcënohet me pistoletë para Qeverisë së Serbisë

Një nënkolonel i pensionuar i ushtrisë së Serbisë ka luhatur me pistoletë në mes të hyrjes kryesore dhe ndihmëse të ndërtesës së Qeverisë dhe është kërcënuar se do të vritet. Pas negociatave me policinë, ai ka dorëzuar pistoletën, ndërsa kompetentët kanë marr armën dhe...