fbpx
Bota Evropa Page 15

Evropa

BE e befasuar nga deklaratat e Erdoganit

Federika Mogherini, ministre e punëve të jashtme të Unionit Evropian, sot në pres-konferencë deklaroi se është tejet e befasuar nga deklarata e presidentit turk...

Belgjika paralizohet nga greva kundër masave qeveritare të kursimit

Greva nacionale e organizuar nga fronti i përbashkët i të gjitha sindikatave sot tërësisht paralizoi Belgjikën. Institucionet e shtetit nuk punojnë ndërsa hyrjet e kompanive...

Policia turke arreston ithtarët e imamit Fetullah Gylen

Policia turke sot filloi aksion për arrestimin e ithtarëve të rivalit të presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, imamit Fetullah Gylen, i cili jeton...

Gjermani: Digjen ndërtesat e azilantëve

Sipas policisë gjermane, persona të panjohur kanë vënë flakën tre ndërtesave të zbrazëta në Bavari, të dedikuara për akomodimin e azilantëve. Flakët objektin kanë kapluar...

Liberalët kërkojnë sqarim nga BE-ja për përfshirje në programin e CIA-s

Pas shpalljes së raportit të komitetit për zbulim të Senatit të ShBA-së nëpërmjet së cilës u zbulua brutaliteti dhe tortura që e ka kryer...

Greva “paralizoi” Brukselin

Greva e punëtorëve tërësisht e ndërpreu transportin në Bruksel dhe pengoji që  dhjetëra mijë qytetarë të mos shkojnë në punë. Autobusët, tramvajet, metroja dhe hekurudhat...

Parlamenti grek votoi buxhetin për vitin 2015

Mbrëmë vonë në Parlamentin grek u votua buxheti për vitin e ardhshëm. Buxheti është miratuar nga 155 deputetë të Demokracisë së Re, PASOK dhe...

Emigrimi në Belgjikë mund të kushtojë 225 euro

Sektori i azilit  dhe migrimit  të Belgjikës, nacionalisti Teo Franken, shpjegoi planet e qeverisë së tij për të paguar të drejtën e emigrantëve  në...

Han paralajmëron zhbllokim të çështjes së zgjidhjes të emrit

Eurokomisari për bisedimet e aderimit me  Bashkimin Evropian, Johanes Han, sot pas takimit me zëvendëskryeministrin për çështje evropiane, Fatmir Besimin, në Bruksel, duke u...

Putin: Perëndimi në Rusi dëshiron të zbatojë “skenarin e Jugosllavisë”

Presidenti rus Vladimir Putin, paralajmëroi rusët se kohëra të vështira  po i presin dhe nga populli kërkoi përkrahje më të madhe. Në fjalimin e tij...

LAJME MË TË REJA

BALLKAN

VERIFIKIMI I FAKTEVE