fbpx
Bota Evropa Page 14

Evropa

Bora paralizoi Evropën

Parashikimet e motit e kishin parlajmëruar, dhe ka mbërritur në kohën e caltuar koha e keqe në të gjithë Europën.  Ngricë, reshje dëbore, reshje...

Filloi shkëmbimi i të burgosurveme rebelët rus

Rebelët pro-rusë të Ukrainë kanë shkëmbyer me qeverinë vendase dhjetra të burgosur. 150 ushtarë ukrainas për 225 separatistë të mbajtur deri më sot prej forcave...

Angela Merkel shpallet personazh i vitit nga gazeta britanike “The Times”

“Ka arritur të rikthejë perëndimin tek vlerat e tij themelore” Gazeta konservatore britanike, The Times, ka zgjedhur kancelaren gjermane si personazhin e viti 2014. Sipas...

Ukraina nga Banka Botërore fitoi kredi prej 378 milion dollarë

Bordi i drejtorëve të Bankës Botërore Ukrainës i ndau kredit me vlerë prej 378,4 milion dollarë. Mjetet do të shfrytëzohen për rritjen e sigurisë të...

Kontraceptivët për Erdoganin janë tradhti

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, vlerësoi se kontraceptivët paraqesin “tradhti” sepse konsideron se këta me siguri do të “shterë” një gjeneratë të tërë. Këtë...

Gazetarët e Maqedonisë në Strasburg do të mund të denoncojnë frikën

Internet platforma e re që Këshilli i Evropës përpiloi me Federatën Evropiane të Gazetarëve ( FEG), “Reporterë pakufi” dh shoqata të tjera gazetareske nëpërmjet...

Soros dhe Stros-Kan kandidatë për drejtor të Bankës Kombëtare së Ukrainës

Miliarderi u njohur amerikan Xhorxh Soros do të mundej të ndodhet në krye të Bankës kombëtare të Ukrainës, transmeton televizioni ukrainas”Kanal 112”, duke u...

BE-ja e përforcon luftën kundër larjes së parave

Unioni Evropian arriti marrëveshje për rregullat e reja qëllimi i të cilave është çrrënjosja e evazionit fiskal dhe parandalimi i shpëlarjes së parave dhe...

Libi Lejn është gruaja e parë peshkope e Kishës anglikane

Kisha anglikane sot e ka emëruar gruan e parë në pozitën e peshkopit dhe me këtë iu dha fund traditës shumë shekullore që shkaktoi...

Çeku i vuri flakën vetes në mes të Pragës

Mbrëmë  një burrë i moshës mesatare u lye me benzinë dhe i vuri flakën vetes në sheshin Vaclavski në Pragë, njoftojnë mediat çeke. -Bëhet fjalë...

LAJME MË TË REJA

BALLKAN

VERIFIKIMI I FAKTEVE