fbpx
Bota Ballkan Faqe 14

Ballkan

SYRIZA me eufori feston fitoren historike të zgjedhjeve

Ndonëse janë publikuar vetëm rezultatet paraprake dhe Exit Polls nxjerrin fituese partinë e së majtës radikale Syriza, në rrugët e Athinës kanë filluar festimet. Qindra grekë janë mbledhur në zyrat e kësaj partie në rrugët e Athinës dhe me flamuj në duar po festojnë, ndërsa...

Zgjedhjet në Greqi, SYRIZA drejt fitores historike

Deri në orën 08:50 minuta ishin numëruar 31,22% të votave, ku Syriza ka arritur të marrë 35,53%; Demokracia e Re 28,76%; Agimi i Artë 6,33%; Lumi 5.70%, KKE 5.34% dhe PASOK 4.96%. Ndërkohë, menjëherë pas mbylljes së kutive të votimin, rreth orës 19:00, dolën edhe...

23 persona të lënduar nga protestat në Kosovë

23 të lënduar dhe 20 të arrestuar është bilanci i protestave në Prishtinë, njoftoi zëdhënësi i policisë kosovare, Baki Kelani. Disa mijëra qytetarë morën pjesë në marshin nga godina e qeverisë e deri tek Kuvendi i Kosovës për ta treguar pakënaqësinë e tyre nga pozita...

Grekët sot zgjedhin mes ndryshimeve dhe status- kuosë

Mbi 9,8 milion qytetar grek sot vendosin për të ardhmen e shtetit për zgjedhjet më kritike në shtet deri më tani. Shpresë për ndryshime me Siriza-n e cila do të fut një dozë të pasigurisë gjatë bisedimeve me kreditorët evropiane ose vazhdimin e politikës...

Ciparas tashmë konsideron veten kryeministër

Valë e ndryshimeve dhe fytyrë e re në skenën politike apo luajtje e sigurt dhe mbajtje e politikave të partive më të vjetra, kjo është dilema të cilën nesër do ta zgjidhin qytetarët grek në votime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Partitë përfunduan me fushatën...

Samaras 22 herë përmend identitetin dhe gjuhën e Maqedonisë

Andonis Samaras “luan në kartën” për kontestin me emrin në mitingun parazgjedhorë në Selanik. Kryeministri grek në largim, i cili mbahet mend si personi i cili prishi qeverinë e Konstantinos Micotakis në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar, lidhur me qëndrimet e ashpra...

Deputetët grekë duhet t’i kthejnë pagat e janarit

Komisioni Financiar i Kuvendit  kërkoi që deputetët t’i kthejnë pagat  janarit.  Pagat tashmë janë arkëtuar në 23 dhjetor, një javë para votimit të tretë të presidentit të shtetit, që  rezultoi me zgjedhje parlamentare të parakohshme dhe në shpërbërjen e Parlamentit. Të gjithë nga 300 ish...

Në Amfipolis janë varrosur 5 persona

Ministria e Kulturës së Greqisë, publikoi analiza të eshtrave të gjetura në brendësi të varrezave në afërsi të Seresit e cila ngriti në këmbë të gjithë Greqinë, me gjasat se bëhet fjalë për varrin e Lekës së Madh, i takon pesë personave, dhe jo...

Cohazopulos dyshohet për përfshirje në grup kriminel

Ish ministri i mbrojtjes i PASOK, Akis Cohazopulos përfshihet edhe në një skandal të ri. Ai dyshohet për përfshirje në porositjen e disa sulmeve me bombë dhe për bashkëpunim me organizatë kriminele. Policia greke dje arrestoi 17 nga gjithsej 37 persona që dyshohen për bashkim...

Arrestohet nipi i Enver Hoxhës, kapet me drogë

Nga operacioni ndërkombëtar u zbulua laboratori në Fushë-Labinot të Elbasanit, ku u sekuestruan mbi 100 kg lëndë narkotike e llojit kokainë, ndërsa përfunduan në pranga 8 persona. Sipas policisë, u arrestuan gjashtë shtetas shqiptarë dhe dy shtetas kolumbianë.Ndër personat e  arrestuar u përmend edhe emri...

Zinxhiri gjyqësor: Pse aktorët e ndryshëm në procedurat penale duhet të bashkëpunojnë

Kur e shohim efektivitetin e gjykatave në një sistem të caktuar ligjor, shpesh harrojmë se numri i dënimeve dhe lirimeve nga akuzat nuk varet vetëm nga gjykatësit­. Ç’mund të themi për cilësinë e provave të mbledhura nga prokuroria? Apo për mënyrën se si policia...

Shqipëria kërkon qytetarët t’i denoncojnë të gjitha veprimet e dyshimtа

Autoritetet shqiptare dje apeluan deri tek qytetarët që të bashkëpunojnë me policinë që të pengohet çfarëdo akti i krimit të organizuar. Ministri për punë të brendshme, Saimir Tahiri apeloi që qytetarët “mos t’i mbyllin sytë” para kërcënimeve, por menjëherë të njoftojnë policinë. Shërbimet e huaja të...

Presidentja e parë në Kroaci

Në Kroaci është zgjedhur për të parën herë një femër në postin e presidentes së këtij vendi. Përfaqësuesja e opozitës në Kroaci, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka fituar me epërsi të vogël ndaj rivalit të saj, Ivo Josipoviq, i cili deri tash ishte president i Kroacisë. Në rundin...

Parandalohet sulm terrorist në Stamboll

Forcat turke të sigurisë kanë ndaluar sulmet me bombë në qendrën tregtar të Stambollit,  informuan autoritet turke. Siç bëjnë të ditur mediat turke, dy sulmuesit janë arrestuar në përgatitjet për sulmin. Burimet policore bën të ditur se anëtarë të grupit të ndaluar majtist, mirëpo nëpërmjet...

Vuçiqi bëri thirrje të mos sulmohen qytetarët mysliman

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq bëri thirrje për qetësi dhe mos sulmimin të besimtarëve islamik, për shkak të sulmit terrorist të revistës sateristike “Charlie Hebdo”. Dua që kokave të nxehta t’iu porosit të mos marrin asnjë lloj konkludimi dhe të mos ndërmarrin asnjë lloj aksioni kundër...

Anija transportuese pësoi fatkeqësi në afërsi të portit turk Samsun

Një anije transportuese, e cila ka lundruar nën flamurin e "Sent Kits dhe Nevis" ka përjetuar fatkeqësi afër portit turk Samsun në Detin e Zi, njoftoi televizionin turk Si-En-En Turk. Për shkak të stuhisë që e përfshiu rajonin, anija "Galf Rio", e cila ka lundruar...

Nga PASOK paralajmëruan Samarasin që mos të tingëllojë si “Agimi i Artë”

Nga PASOK paralajmëruan kryeministrin grek Andonis Samaras për qëndrime të ngjashme me “Agimin e Artë” në lidhje me politikën e emigracionit të Demokracisë së Re. Dje Samaras, gjatë vizitës në Evros, vend në kufi me Turqinë dhe përmes të cilit nëpërmjet ujit hynë më...

Brukseli porosit Athinën : Anëtarësia në euro- zonë është e parevokueshme

Tensioni edhe në  institucionet, por edhe në kryeqendrat më të mëdha të BE-së shënon rritje me afrimin e zgjedhjeve në Greqi, ku favoriti kryesorë është Aleksis Cipras, udhëheqësi i të majtës radikale, SIRIZA. Pas informatave të publikuara këtë fundjavë në gazetën gjermane “Shpigel”, sipas të...

Cipras: SIRIZA nuk është demoni, nuk dëshiron shkatërrim, por shpëtim të euros

Shkrimet intensive të mediumeve gjermane me kërcënime për largimin e Greqisë nga euro- zona dhe me euro- katastrofën nëse fiton SIRIZA nuk shkaktuan reagime të zakonshme ekstreme greke, analiza dramatike ose ofendime ndaj Gjermanisë dhe kancelares Merkel. Megjithatë, përgjigje ndaj këtyre teksteve me të cilat...

Dokos: Janë të mundshme presione të tjera për emrin, por jo edhe kthesë dramatike të ngjarjeve

Tanos Dokos, njeriu i parë think- thenk i politikës së jashtme ELIAMEP,  parashikon për negociatat për emrin në vitin 2015. Në kolumnën e tij për “Kateimerini”, Dokos nënvizon se për shkak të ngjarjeve të brendshme politike në Greqi dhe Maqedoni kontesti siç duket do të...