fbpx
Bota Ballkan Faqe 13

Ballkan

Anketat greke:SIRIZA para Demokracisë së Re

SIRAZA opozitare prin para Demokracisë së Re në të gjitha sondazhet e reja nëpër mediumet greke. Ashtu si po ashpërsohet gara mes qeverisë dhe opozitës në sy 17 dhjetorë dhe votimi i parë për kryetarin e Kuvendit, mediumet greke aq më shumë po vërshohen nga...

Samaras sulmon Ciprasin me kontestin e emrit

Kryeministri grek Andonis Samaras përdori edhe kontestin me emrin si armë për sulm në ballafaqimin parazgjedhorë me partinë SIRIZA. Në një pjesë të kolumnës së tij për javoren “Rial News”, Samaras në mënyrë indirekte dërgon apel deri tek deputetët djathtist që mos të votojnë për...

Taksisti nga Koçani lëshohet nga stacioni policor në Polikastro

Taksisti nga Koçani i cili u përfshi nga vërshimet në Kukush është liruar nga organet policore greke dhe do të kthehet në Maqedoni. Banori i Koçanit dje ishte pjesë e një tragjedie njerëzore në Greqi kur, për shkak të kushteve të motit, makina me të...

Serbia duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën që të jetë pjesë e BE-së

Para se të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, Serbia patjetër duhet krejtësisht t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën ndërsa kjo do të vërtetohej edhe me dokument juridik- obligues, deklaroi shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurc, në intervistën për NIN. -Nuk është në interes të BE-së t’i...

Greqia javën e ardhshme para kohe do të zgjedh president

Kriza politike në Greqi ndikoi në  zgjedhje të parakohshme presidenciale. Në vend që votimi të bëhej në mars, ato do të bëhen javën e ardhshme më 17 dhjetor. Kryeministri Andonio Samaras dhe zëvendës kryeministri Evangelos Venizolos bërën një kthesë të paparashikueshme me njoftimin e...

Isa Mustafa kryeministër i ri i Kosovës, Thaçi zëvendëskryeministër

Isa Mustafa, lider I Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish kryebashkiak i Prishtinës do të jetë kryeministër i ri i Kosovës. Hashim Thaçi kryetari i Partisë Demokratike do të jetë zëvendëskryeministër dhe Ministër i punëve të jashtme. Për këtë marrëveshje të koalicionit duhet të votohet...

Greqia dhe Turqia tejkaluan mosmarrëveshjet

Liderët e Greqisë dhe Turqisë  harmonizuan mosmarrëveshjet më të mëdha mes tyre dhe shprehën përkrahje për ndërtim marrëdhënieve të mira mes dy shteteve fqinje. Pas takimit me kryeministrin Andonis Samaras, kryeministri turk Ahmet Davutoglu deklaruan se Turqia e përkrah kthimin e mermerëve të Parthenonit...

Libri i ri kontrovers në Bullgari

Në tregun bullgar  ka dal një libër i ri i Temelko Neshkovit në të cilën, siç shkruan Agjencia e lajmeve “Novinite.com”, janë paraqitur “Vuajtjet e bullgarëve etnik në territorin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë pas Luftës së Dytë botërore”.   Libri “Nuk ka ndarje. Maqedonia...

Samaras i zemërohet Londrës: Historia greke nuk ndahet dhe nuk huazohet!

  Greqia është zemëruar ndaj vendimit të Muzeut Britanik që Rusisë  t’i huazohen pjesë të Mermerave të Eglinit. Derisa lajmi shkaktoi një reagim të madh në mediumet sociale, me kritik deri te muzeu i Londrës, gjithashtu edhe Andonis Samaras, që veprimin e cilësoi si ofendim...

Protesta kundër rektorit të Prishtinës, tre të lënduar

Në përleshje me policinë Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së para godinës së Rektoratit në Prishtinë, janë lënduar dy protestues dhe një polic. Sipas mediave kosovare protestuesit kërkojnë, tentuan me  forcë të futen në godinën e Rektoratit, kështu që policisë iu bashkëngjitën njësitet...

Athina pas incidentit të Venizelos: ShBA-ja akoma nuk na kanë falur veton e Bukureshtit

Skandal me mungesën e Evangelos Venizelos në mbledhjen ministrore të NATO-s për shkak të emërimit të Maqedonisë me emrin kushtetues, bëri bujë të madhe në  mediat greke. Vendimi që Maqedonia të jetë nënshkruese me emrin kushtetues në Deklaratën e përbashkët të mbledhjes për vendimet...

Venizelos për shkak të Maqedonisë refuzon të merr pjesë në Samitin e NATO-s

Shefi i diplomacisë greke  për shkak të Maqedonisë refuzoi të merr pjesë në takimin e ministrave të NATO-s. Evangelos Venizelos, u tërhoq nga takimi në të cilin do të diskutohej për masat kundër ISIS-it, sepse në  Deklaratën e Përbashkët të takimit Maqedonia  ka qenë...

Kosova kërkon pjesë të trashëgimisë së RFSJ-së dhe dëmshpërblim nga lufta

Qeveria e re e Kosovës, kërkon dëmshpërblim nga lufta dhe një pjesë të arit  nga ish shteti i përbashkët dhe objekteve ushtarake shkruan “Koha ditore” Siç informojnë mediat e Prishtinës , Qeveria e re Kosovës nuk do ta kushtëzojë dialogun për njohjen e sovranitetit, por...

Të rinjtë braktisin Greqinë

Greqia humb kuadrin akademik. Më se 100.000 shkencëtarë dhe akademikë të rinj grek janë shpërngulur nga Greqia, në kërkim të kushteve më të mira akademike dhe të punës, për shkak të krizës financiare. Këtë tregon hulumtimi në Universitetin “Makedonija” për gazetën greke “Katimerini” për...

Eurodeputeti i Bullgarisë akuzoi policinë maqedonase se torturon bullgarët

  Eurodeputeti nga Bullgaria,Angel Xhambaski, i dërgoi letër Komisionit Evropian në lidhje me marrjen në pyetje të shtetasve bullgarë nga shërbimet e sigurimit të Republikës së Maqedonisë. Në fakt, sipas Xhambaskit, më 25 nëntor  të vitit 2014, presidenti i Klubit kulturor bullgar në Shkup ka reaguar...

Pangalos: Pas liderit të “Agimit të artë”, Venizelos është i dyti me radhë sipas antipatisë

Teodoros Pangalos kritikoi ashpër Evangelos Venizelos dhe Jorgos Papanderun për përçarjet e brendshme që shkakton PASOK. Sipas ish ministrit dhe zëvendës kryeministër nga PASK-u, as lideri aktual as i atëhershmi i PASOK-ut janë shpëtimi i Partisë socialiste. Në përgjithësi, për Panagalosin, PASOK-u është histori...

Erdogan: Gratë nuk janë të barabarta me burrat

Presidenti i turk Rexhep Taip Erdogan sot ne Stamboll deklaroi se gratë nuk janë të barabarta me burrat duke atakuar feministet e Turqisë, me theks se po hedhin konceptin e të qenit nënë. Duke folur në konferencën për të drejtat e grave, Erdogani tha se...

„Катимерини“: Може никогаш да не го дознаеме идентитетот на жителот на Амфиполис

Антрополошките и ДНК-испитувањата тешко може да го откријат идентитетот на личноста закопана во Амфиполис, пренесува грчкиот весник „Катимерини“. Ваквата информација доаѓа како студен туш по возбудата за откривање скелет и два цртежи во боја со ликови на маж и на жена на ѕидовите на гробницата,...

Përçarje ndërmjet Papandreut dhe Venizelos

Mosmarrëveshje të reja brenda vendit trondit partinë greke socialiste PASOK, me propozim të ish kryeministrit dhe lider i partisë, Jorgos Papandreu, partia të ristartohet dhe të shpallet Kongres i ri të zgjidhet  kryetar i ri i presidenti socialist. Propozimi i Papandreut erdhi një ditë para...