fbpx
Bota Ballkan Faqe 12

Ballkan

Majtistët grek në zgjedhje të përçarë

Siç bëri të ditur kreu i së Majtës Demokratike Fotis Kuvelis, SIRIZA kanë fituar dy kërkesat e tyre themelore për arritjen e marrëveshjes së përbashkët për program politik e cila do t’i detyrojë të dyja palët se nuk do të kenë aktivitete të njëanshme...

Mungojnë 40 pasagjerë nga anija që digjej në Korfuz

Një situatë e re e pa zgjidhje  krijohet rreth tragjedisë në Trajektin NORMAN ATLLANTIK . Mediat greke, duke u mbështetur në informatat e Ministrisë për çështje Detare, lajmërojnë se nuk dihet asgjë për fatin e 40 pasagjereve nga Trajekti. Sipas informatave, rinumërimi i pasagjerëve...

Greqia më 25 janar do të ketë zgjedhje parlamentare

Ashtu siç edhe pritej ka dështuar edhe votimi i trete i parlamentit grek për të zgjedhur presidentin e Republikës dhe kështu sipas kushtetutes parlamenti shpërndahet dhe vendi shkon drejt zgjedhjeve te parakohshme. Dështimi i Parlamentit të Greqisë për ta zgjedhur presidentin e këtij vendi, për...

Katër vitkima të tjera në “Norman Atlantik”

  Rojet bregdetare italiane përmes një postimi në Twitter shkruajnë se tashmë janë evakuuar të gjithë pasagjerët që ndodheshin në anijen që u përfshi nga flakët në brigjet e Korfuzit. Në bord ndodhen vetëm 9 persona të ekuipazhit për tu kujdesur për anijen.Numri i viktimave...

Kroatët nesër votojnë për president

Kroatët nesër do të dalin në zgjedhjet  presidenciale të rrethit të parë, kurse sipas hulumtimeve që ka bërë agjencia e pavarur “Nabluduvç”, në garën  presidenciale në anëtaren më të re të BE-së, edhe pos parashikimeve të deritanishme pozitive, presidenti aktual Ivo Josipoviqi, nuk do...

Ballkanin e pret mot i ashpër me borë

Shërbimet e Meteorologjisë të Serbisë dhe Malit të Zi paralajmërojnë se ulja e temperaturave është vetëm fillimi i moti të ftohtë me borë që do të përfshijë të gjithë rajonin. Në Mal të Zi reshje bore ka në Cetinje, dhe është vështirësuar trafiku rrugor...

Greqi : Më pak festa, më shumë politikë

Në Greqi vazhdon pasiguria politike dhe brenga në radhët e qeverisë për votimin e tretë për president shteti. Festat e fundvitit për qeverinë greke janë duke kaluar me bisedime sekrete, lobi dhe përpjekje që të merren votat nga deputetët e pavarur dhe deputetët e...

Thaçi: Serbia de fakto ka njohur Kosovën

Serbia de fakto ka njohur Kosovën, deklaroi zëvendëskryeministri dhe ministër i punëve të jashtme, Hashim Thaçi.   Kjo de fakto ndodh në të gjitha nivelet. Institucionet e Kosovë kontrollojnë të gjitha shtet dhe ne de jure kemi prezencë të Serbisë në Kosovë. Serbët e veriut janë...

Ryshfet, skandal dhe video lenta në Greqi

Skandal i ri politik pas akuzave të deputetit të Grekëve të Pavarur , Pavlos Haikalis për tentativë të blerjes së votave gjatë zgjedhjeve presidenciale. Pas paralajmërimeve të kryeministrit grek Andonis Samaras se Haikalisi i përgatit padi për shpifje për shkak të  akuzave se Samaras...

Hetim i ri për korrupsion kundër Milan Bandiqit

Kundër prefektit të Zagrebit Milan Bandiq, e cili tashmë është dyshuar për korrupsion në aferën “Agram”, është ngritur aktpadi e re për dyshim se në mënyrë të paligjshme ka ndihmuar në mbledhje të nënshkrimeve për referendum në kuadër të iniciativës qytetare “Në emër të...

A do të gjejë Samaras 20 deputetë për 12 ditë?

President apo zgjedhje të parakohshme parlamentare në janar. Ky është qëndrimi I kryeministrit grek Andonis Samaras pas rrethit të pare të djeshëm të votimit në parlamentin grek. Samaras nuk planifikon të ndryshojë kandidat, as siç duket do të pranojnë idenë për consensus nacional për...

Anketat greke:SIRIZA para Demokracisë së Re

SIRAZA opozitare prin para Demokracisë së Re në të gjitha sondazhet e reja nëpër mediumet greke. Ashtu si po ashpërsohet gara mes qeverisë dhe opozitës në sy 17 dhjetorë dhe votimi i parë për kryetarin e Kuvendit, mediumet greke aq më shumë po vërshohen nga...

Samaras sulmon Ciprasin me kontestin e emrit

Kryeministri grek Andonis Samaras përdori edhe kontestin me emrin si armë për sulm në ballafaqimin parazgjedhorë me partinë SIRIZA. Në një pjesë të kolumnës së tij për javoren “Rial News”, Samaras në mënyrë indirekte dërgon apel deri tek deputetët djathtist që mos të votojnë për...

Taksisti nga Koçani lëshohet nga stacioni policor në Polikastro

Taksisti nga Koçani i cili u përfshi nga vërshimet në Kukush është liruar nga organet policore greke dhe do të kthehet në Maqedoni. Banori i Koçanit dje ishte pjesë e një tragjedie njerëzore në Greqi kur, për shkak të kushteve të motit, makina me të...

Serbia duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën që të jetë pjesë e BE-së

Para se të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, Serbia patjetër duhet krejtësisht t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën ndërsa kjo do të vërtetohej edhe me dokument juridik- obligues, deklaroi shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurc, në intervistën për NIN. -Nuk është në interes të BE-së t’i...

Greqia javën e ardhshme para kohe do të zgjedh president

Kriza politike në Greqi ndikoi në  zgjedhje të parakohshme presidenciale. Në vend që votimi të bëhej në mars, ato do të bëhen javën e ardhshme më 17 dhjetor. Kryeministri Andonio Samaras dhe zëvendës kryeministri Evangelos Venizolos bërën një kthesë të paparashikueshme me njoftimin e...

Isa Mustafa kryeministër i ri i Kosovës, Thaçi zëvendëskryeministër

Isa Mustafa, lider I Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish kryebashkiak i Prishtinës do të jetë kryeministër i ri i Kosovës. Hashim Thaçi kryetari i Partisë Demokratike do të jetë zëvendëskryeministër dhe Ministër i punëve të jashtme. Për këtë marrëveshje të koalicionit duhet të votohet...

Greqia dhe Turqia tejkaluan mosmarrëveshjet

Liderët e Greqisë dhe Turqisë  harmonizuan mosmarrëveshjet më të mëdha mes tyre dhe shprehën përkrahje për ndërtim marrëdhënieve të mira mes dy shteteve fqinje. Pas takimit me kryeministrin Andonis Samaras, kryeministri turk Ahmet Davutoglu deklaruan se Turqia e përkrah kthimin e mermerëve të Parthenonit...

Libri i ri kontrovers në Bullgari

Në tregun bullgar  ka dal një libër i ri i Temelko Neshkovit në të cilën, siç shkruan Agjencia e lajmeve “Novinite.com”, janë paraqitur “Vuajtjet e bullgarëve etnik në territorin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë pas Luftës së Dytë botërore”.   Libri “Nuk ka ndarje. Maqedonia...