fbpx

Menduh Thaçi mat forcat në terrenin e Zijadin Selës në rrethinën e Strugës

Lideri i PDSh-së,  këtë fundjave qëndroi në Strugë dhe  rrethinë e saj. Për sonte është caktuar takim  me të rinjtë e fshatit Labunishtë,  i cili sipas numrit të banorëve, pas qytetit të Strugës  është vendbanimi i dytë  me më shumë banorë. Takimi do të...

(VIDEO) Spiraki me shigjeta “helmuese” ndaj Miloshoskit

Vazhdohet të ashpërsohet diskutimi ndërmjet eurodeputetes greke Maria Spiraki dhe ish shefit të diplomacisë maqedonase, Antonio Miloshoski, Eurodeputetja nga radhët e Demokracisë së Re,që është pjesë e Komitetit të përzier BE-Maqedonia, nuk e heshti thirrjen e Milloshoskit në shenjë të fqinjësisë së mirë, bashkë...

Politika akoma më shumë ndot ajrin e Manastirit

“Lëreni politikën anash, bëhet fjalë për shëndetin tonë”. “A e dini sa manastiras vuajnë nga kanceri”, “Fëmijët tanë thithin ajër të ndotur, mos e përzieni politikën”, “Duam ajër të pastër”. Këto ishin vërejtjet e shumta në tribunën e djeshme të Manastirit, “Deputetët dhe qytetarët...

Gruevski fitues i mirënjohjes më të lartë të Shtipit, “Shën Nikolla”

Mirënjohja më e lartë e festës së Shtipit, “Shën Nikolla”, do t’i ndahet kryeministrit Nikolla Gruevski. Këtë e bëri të ditur kryetari i Shtipit, Ilço Zahariev, në mbledhjen e sotme të Këshillit, i cili arsyetoi se dekorata ndahet për “personalitete të larta, të meritueshëm...

Sekretari i komunës paditë këshilltaren e Ohrit

SPB- Ohëri ngriti padi penale kundër F.Z. Sh. nga fshati i rrethit të Ohrit, Velgoshtë, për shkak se dyshohet se në mënyrë të pandërgjegjshme të ketë punuar në sektorin përkatës. Denoncohet në cilësinë e punonjëses zyrtare, përkatësisht këshilltare për procedurën e shkallës së parë administrative...

Në Strugë u dhurua pajisje mjekësore

Struga është njëri nga pesë qytetet e Maqedonisë me donacion nga pajisjet e sofistikuara mjekësore, të dedikuar për Entet shëndetësore të fëmijëve. Aparatet janë dedikuar për Spitalin e përgjithshëm në Strugë, që është përparësi shtesë për më të rinjtë sepse që nga tani nuk...

Turistët nga Shqipëria zëvendësuan Grekët në Pelister

Viteve të fundit, pasi që mysafirët Grekë humbën interesin të  pushojnë në Pelister, sa vjen e më shumë rritet numri i turistëve nga Shqipëria. Edhe këtë vit tashmë ja kanë vënë syrin “Molikës” për kremtimin e  Krishtlindjeve katolike dhe Vasilicën,  Vitin e vjetër të...

Minator i lënduar në Dobrevo

Minatori 37 vjeçar mbrëmë ka përfunduar me lëndime trupore gjatë punimeve  në minierën “Indominerale dhe metale” në Dobrevo.  SPM- Shtip konfirmoi fatkeqësinë, të cilën e kanë denoncuar nga Shtëpia e Shëndetit të Probishtipit. Prej atje minatori me inicialet B.V. nga fshati Ratavicë, është shtruar...

Shirat ndërprenë mbjelljet e vjeshtës të Pellagonisë

Shirat e rrëmbyeshëm ndërprenë mbjelljet  e vjeshtës në disa pjesë të caktuara të Pellagonisë. Nga njësia lokale e Ministrisë së bujqësisë  të Manastirit thonë se kanali i nëntë ka dal dhe të mbjellat kanë pësuar dëme. - Nën ujë janë 40 deri 50 hektarë tokë...

Deputeti Goran Mileski kërkojë dorëheqjen e drejtorit te spitalit të Manastirit.

Nënkryetari i PLD-së dhe deputeti, Goran Mileski, kërkuan dorëheqjen e drejtorit të spitalit të Manastirit, Vasil Najdovskit. Milevski konsideron se drejtor i spitalit është përpjekur të fsheh te vërtetën për mungesë të reagensave për hulumtim të gjëndrës tiroide, dhe fajin...

Исчезнатото тригодишно дете од Штип пронајдено мртво

Тригодишниот Чинар Сулејманов, кој исчезна пред два дена, изутринава бил пронајден мртов во близина на викенд-населбата Суитлак во Штип, потврдија од полицијата. Детето е најдено на еден километар од куќата каде живее семејството Сулејманови. За причините за смртта засега не може да се зборува. Луѓето кои беа...