fbpx

Bogov: Në periudhë afatgjate kriza politika me ndikim negativ në ekonomi

-

Në javën e parë të muajit maj do t’i publikojmë projeksionet e rritjes ekonomike për vitin 2015. Ende punojmë në to dhe nuk është e caktuar nëse do të mbesin në nivel të njëjtë ose do të shkojmë diçka më lart ose më poshtë, paralajmëroi guvernatori i Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë (BPRM) Dimitar Bogov. “Kushtet të cilat deri tani i shqyrtuam dhe të cilat janë si impute në projeksionet tona nuk kanë ndryshuar shumë dhe nga projeksioni i tetorit kur parashikuam rritje të ekonomisë prej 4,1 për qind në vitin 2015. Te imputet eksterne madje ka edhe përmirësime, sepse tani ka pritje më të mira për rritjen e ekonomisë evropiane, ndërsa ajo është imput shumë i rëndësishëm për prodhimet tona dhe eksportin”, tha Bogov

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.