fbpx

Bejl dhe Orav: Më 6 prill u lëshua mundësia për përgatitjen e zgjedhjeve kredibile

-

Liderët politikan të Maqedonisë kanë përgjegjësi para qytetarëve të tyre që të kthejnë vendin në rrugën euro- atlantike përmes zbatimit të marrëveshjeve të tyre politike dhe prioriteteve reformuese, porositën ambasadori amerikan Xhes Bejli dhe euro- ambasadori, Aivo Orav.

“BE dhe SHBA mbështetin të gjitha partitë dhe pjesëmarrësit tjerë në procesin e punës së tyre për krijimin e kushteve për zgjedhje të besueshme. Kjo nënkupton pastrimin e listave zgjedhore, pengimin e çfarëdo formës të frikësimit apo kryerjes së presionit ndaj votuesve dhe reforma në media. Progres i caktuar në këto fusha është bërë, por ngel edhe shumë punë për t’u bërë. Është përgjegjësi, jo vetëm e institucioneve shtetërore që të përgatitin zgjedhje të besueshme, por edhe e partive politike. Më 6 prill u lëshua një mundësi e tillë” thuhet në deklaratën e përbashkët.

Ambasadorët thonë se BE dhe SHBA së bashku me partnerët tjerë ndërkombëtarë do të vazhdojnë të mbështetin zhvillimin demokratik, që përfshin edhe zgjedhje.

“Përshëndetin punën e KSHZ-së si dhe përpjekjet e shoqërisë civile për avancimin në këtë drejtim. Nga afër do t’i ndjekim ngjarjet dhe do të vazhdojmë t’i ndajmë pikëpamjet tona” thuhet në deklaratë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.