fbpx

Ambasada e SHBA-së: E ndjekim procesin e formimit dhe do të punojmë me qeverinë e ardhshme

-

Ambasada e SHBA-së në vend po vëzhgon procesin e formimit të qeverisë së re dhe pret, pas formimit, të bashkëpunoj me të, lidhur me progresin e vendit drejt proceseve euro- atlantike, thonë nga ambasada.

“Shpresojmë të punojmë së bashku me Qeverinë e Maqedonise, pasi që ajo të jetë formuar, për të avancuar integrimet euro-atlantike, nëpermjet implementimit të reformave të marrëveshjes së Përzhinës, posaçërisht në sferën e sundimit te ligjit.  Në këto përpjekje, Shtetet e Bashkuara mbeten partner i Maqedonisë”

Nga ambasada amerikane shtojnë se në këto përpjekje bëhen partner i Maqedonisë.

Paraprakisht, zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq në konferencë shtyp tha se BE pret nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov, “të kryej konsultim urgjent dhe të hapur” me partitë politike në vend dhe “shpejt të caktoj lider për formimin e qeverisë”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.