fbpx

Alojz Peterle: Të funksionoj Kuvendi dhe të respektohet sundimi së drejtës

-

Euro- deputeti slloven, Alojz Peterle i cili është anëtarë i Partisë popullore evropiane dhe kryetar i komisionit parlamentar BE- Maqedoni, në reagimin për mediumet bën thirrje për ndarje të qartë mes partisë dhe shtetit dhe për hetim të pavarur për rastin në të cilin dyshohet lideri i opozitës, Zoran Zaev.

“Akuzat kundër Zoran Zaev, liderit të Lidhjes social- demokratike, për prishjen e rendit kushtetues në Maqedoni, nuk janë në të mirën e uljes së shpejtë të tensioneve të larta mes partive kryesore politike. Në emër të prosporitetit të demokracisë, shpresoj që këto tensione do të ulen dhe se do të gjendet marrëveshje me liderëve partiak në nivel politik që të kthehet Kuvendi i plotë reprezentativ dhe funksional. Kur jemi tek akuzat ndaj liderit të opozitës, u bëj thirrje urgjente aktorëve në Maqedoni që të respektojnë ndarjens mes forcave demokratike dhe institicioneve, hetimet të bëhen në mënyrë të qartë, të pavarur dhe transparente. Me rëndësi të madhe për kredibilitetin e Maqedonisë është që të respektohet mbizotërimi i të së drejtës në veçanti në këtë rast shumë të ndjeshëm” thuhet në reagimin e Peterle.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.