fbpx

Ahmeti: Ekziston mundësia për nxitjen e përplasjeve në vend për interesa gjeopolitike

-

Qeveria e re reformuese do të formohet së shpejti ndërsa kryetari sapoemëruar i Kuvendit po kryen pjesën e tij të obligimit që të lehtësohet dhe të përshpejtohet ky proces, ka thënë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti në takimin e djeshëm me përfaqësuesin e posaçëm të OSBE-së, ambasadorin Kristian Shtrohal dhe ambasadoren e OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalainen.

Ahmeti dhe Shtrohal kanë biseduar për situatën politike në vend pas ngjarjeve në Kuvend më 27 prill. Në këtë kontekst, lideri i BDI-së ka falënderuar misionin e OSBE-së në Maqedoni për kontaktin e vazhdueshëm me deputetët gjatë momentet e dhunës në Kuvend.

Ahmeti siç njoftojnë nga BDI, në takim ka biseduar për prioritetet e Qeverisë së re, siç janë reformat në gjyqësor, integrimet euro- atlantike, Marrëveshja kornizë e Ohrit, marrëdhëniet e mira ndëretnike dhe fqinjësore si dhe hapjen e vendeve të reja të punës.

Njëkohësisht, kreu i partisë ka shprehur shqetësim për “mundësinë për nxitjen e trazirave në vend për interesa gjeopolitike” dhe ka kërkuar komuniteti ndërkombëtarë fokusin e tij ta drejtoj kah ngjarjet në vend dhe rajon.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.