fbpx

Ahmeti: Do të bisedojmë për opsionin që të qëndrojmë në opozitë

-

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti para fillimit të takimit të kryesisë qendrore të partisë tha se mundësitë janë të paktë që të ketë sot marrëveshje.

Në pyetjen e gazetarëve nëse sot BDI do të merr vendim final për dhënien e nënshkrimeve, Ahmeti tha se një prej opsioneve është qëndrimi në opozitë.

“Sot do të flasim rreth opsioneve për BDI-në të qëndrojë në opozitë” tha Ahmeti.

Kryesia qendrore duhej të filloj takimin në orën 10, por e shtyu për orën 13.

Dje lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në Sarajevë tha se BDI ka marrë vendim për t’ia dhënë nënshkrimet e LSDM për të formuar qeveri kah mesi i marsit.

“Mbrëmë e di se kryesia e BDI-së mori vendim që t’i sigurojë nënshkrimet dhe t’i japin pasi si parti e dytë në vend ishim të kushtëzuar nga presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov që të sigurojmë nënshkrimet për marrjen e mandatit. Sipas kushtetutës tonë, ata duhet mandatin ta japin menjëherë, tashmë janë siguruar nënshkrimet për marrjen e mandatit, besoj se ka ngelur një pjesë e vogël e bisedimeve rreth formimit të pasi çështjet më të rëndësishme janë programi i ardhshëm qeveritar, platforma e Socialdemokratëve, platforma e partive shqiptare dhe ligji për përdorimin e gjuhës janë harmonizuar, këto ishin çështjet thelbësore. Ngel që të ulemi me kryetarët e partive tjera të merremi vesh për resorët, për kuadrot në pjesën e qeverisë dhe besoj se për 10- 15 ditë Maqedonia do të ketë qeveri të re në krye me LSDM-në, tha Zaev.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.