fbpx

Спасени 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија

-

Италијанската крајбрежна стража вчера спасила околу 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија, кои со гумени чамци и со два помали брода се обиделе да стигнат до европското копно.

Како што соопшти крајбрежната стража, таквата пловидба е опасна во текот на летото, а уште поопасна на студено време, кога морето е немирно и ризикот од хипотермија е поголем.

Мигрантите се спасени на бродови на италијански и на ирски хуманитарни организации.

Италијанските власти соопштија дека годинава во земјата пристигнале рекорден број мигранти и оти преку море пристигнале повеќе од 171.000 лица, што е за околу 1.000 повеќе во споредба со претходните две години, кога беше забележан претходниот рекорд.

Мигрантите во Италија најчесто пристигаат со намера да продолжат кон север, односно кон Германија и кон Шведска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lava firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download