fbpx

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Вевчани поднесоа колективна оставка

-

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесоа колективна оставка од своите функции во Советот на Општина Вевчани, во знак на протест против, како што велат, „политиката и начинот на владеењето на СДСМ, како и во знак на поддршка на нивниот сопартиец во Собранието, Крсто Мукоски.“

– Во знак на револт и протест од начинот на владеење на оваа гарнитура предводена од СДСМ, како и последните политички хајки што ги спроведуваат врз невини граѓани и во знак на солидарност со сите жртви на овој тоталитарен режим, денеска како советници поднесуваме неотповикливи оставки и ги враќаме мандатите што ги добивме од граѓаните на Општина Вевчани – изјави советникот на ВМРО-ДПМНЕ од Вевчани, Јовица Лешоски.

ВМРО-ДПМНЕ има четири советнички места во општинскиот совет и сите четворица советници ќе ја бојкотираат неговата работа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...