Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да се сретне со неговиот американски колега, Доналд Трамп, пред самитот Г20 во јули.

Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, изјави дека телефонскиот разговор меѓу Путин и Трамп во саботата поминал добро, но дека тешко може да се говори за каков било договор во врска со санкциите.

– За почеток мораме да одредиме датум и време за состанокот помеѓу двајцата претседатели – изјави Песков, додавајќи дека на тоа се работи и дека состанокот би можел да се одржи пред самитот Г20, кој е закажан за 7 и 8 јули во Хамбург.

Песков додаде дека заедничката борба против тероризмот, мерките за одржување на стратешка стабилност, решавањето на регионалните конфликти и развојот на билатералните односи може да станат „точки на согласност“ во односите помеѓу Русија и САД.