fbpx

Состанок меѓу Путин и Трамп е можен пред самитот Г20, информира Кремљ

-

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да се сретне со неговиот американски колега, Доналд Трамп, пред самитот Г20 во јули.

Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, изјави дека телефонскиот разговор меѓу Путин и Трамп во саботата поминал добро, но дека тешко може да се говори за каков било договор во врска со санкциите.

– За почеток мораме да одредиме датум и време за состанокот помеѓу двајцата претседатели – изјави Песков, додавајќи дека на тоа се работи и дека состанокот би можел да се одржи пред самитот Г20, кој е закажан за 7 и 8 јули во Хамбург.

Песков додаде дека заедничката борба против тероризмот, мерките за одржување на стратешка стабилност, решавањето на регионалните конфликти и развојот на билатералните односи може да станат „точки на согласност“ во односите помеѓу Русија и САД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...