fbpx

Сообраќајната сигнализација во Тетово не функционира

-

Семафорите на булеварите Благоја Тоска и Индустриска во Тетово постојано се во дефект. Во делови од Тетово недостига и хоризонтална сигнализација.

Граѓаните реагираат дека вакви пропусти ја доведуваат во прашање безбедноста на пешаците и на возачите.

– Секоја недела се расипуваат семафорите. Тоа создава голем метеж низ градот и не се чувствуваме безбедни. Нема доволно обележани пешачки премини, затоа и често се случуваат сообраќајки со повредени пешаци – изјави еден пешак.

Од Општина Тетово велат дека семафорите се стари повеќе децении, затоа се постојано во дефект.

– Се случува да се интервенира на семафор и да биде отстранет дефектот, но утредента повторно да не работи оваа светлосна сигнализација. Тие се стари, би било добро да се постават нови семафори, но недостигаат финансии – изјави Хусеин Демири, раководител на секторот за сообраќај при Општина Тетово.

Демири додава дека има отворено тендер и наскоро во целиот град ќе се интервенира на хоризонталната сигнализација за да се нормализира протекот на сообраќај во градот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...