Времето во Македонија ќе биде сончево, со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Дневната температура ќе изнесува меѓу 21 и 33 Целзиусови степени.

УВ-индексот ќе биде 7.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 30 Целзиусови степени.

Во следните два дена ќе преовладува сончево и топло време, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Во попладневните часови во планинските предели не е исклучена можноста за краткотраен дожд.

В сабота кон крајот на денот и в недела ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд и грмежи.