Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ќе се движи од 25 до 32 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде сончeво, со слаб до умeрен североисточен ветер. Температура ќе се движи од 12 до 30 Целзиусови степени.

УВ индексот ќе биде 6.

Наредниот период од неколку денови ќе биде со стабилно и суво време, со благ пораст на дневната температура.