fbpx

Собранието ја констатираше оставката на Заев

-

Собранието на попладневната седница ја констатираше оставката на премиерот Зоран Заев. Тој утрово ја потпиша и ја достави оставката од премиерската функција, но не беше присутен на седницата во парламентот.

Беше константирана и оставката на пратеничката Невенка Стаменковска – Стојкоски, која заминува на позицијата технички министер за информатичко општество и администрација од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

По ова, се очекува во 13.45 часот претседателот на државата Стево Пендаровски да му го додели мандатот за преодна влада на Оливер Спасовски, кој ќе раководи со кабинетот се до стапувањето на новите пратеници на функциите и изборот на новата влада.
Новата техничка влада се очекува да биде изгласана на собраниска седница денеска до полноќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...