fbpx

Собрани 427.708 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

-

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 16.956.072 денари или 275.708 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 9.348.000 денари или 152.000 евра.

Во текот на изминатите пет дена, тимовите на Црвениот крст дистрибуирале:

 • 11.081 пакети со храна (еден пакет е за 4 лица)
 • 3.127 литри млеко
 • 3.930 литри јогурт
 • 1.039 пакети со хигиена
 • 82,5 тони вода
 • 350 пелени
 • 424 душеци
 • 1.240 кебиња
 • 598 килограми облека
 • 226 парчиња чизми
 • 240 литри дезинтал

Црвениот крст апелира да се донираат конзервирана и бебешка храна, пелени, вода за пиење, средства за хигиена, средства за дезинфекција, лопати, гумени чизми, кофи, гумени ракавици и батериски лампи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...