fbpx

Со заем од КФВ банка, ќе се обновуваат шесте хидроелектрани во Македонија

-

Потпишан е договор за нов заем од КФВ германската банка за ревитализација на шесте големи хидроелектрани: Вруток, Врбен, Равен,Тиквеш, Шпилје и Глобочица, информираат од АД Електрани на Северна Македонија. Како што е наведено во соопштението, со поволни кредитни линии од КФВ, финансирани се двете фази од изградбата на ветерниот парк Богданци, како и изградбата на Топлификација за Битола, Новаци и Могила.

„Идните инвестиции на АД ЕСМ во обновливи изворина електрична енергија беа во
фокусот на средбата меѓу раководството на компанијата и високи претставници на
германската државна развојна банка КФВ. Банката, која поддржува проекти од енергетската транзиција, е заинтересирана да понуди нови поволни кредитни линии за АД ЕСМ, пред се, за изградба на фотонапонски електрани во РЕК Битола, но и на други локации во рамките на подружниците низ државата“, наведено е во соопштението од АД Електрани на Северна Македонија.

Оттаму информираат дека токму со кредит од оваа банка е веќе изградена првата фотонапонска електрана во целосна сопственост на државата, односно на АД ЕСМ, ФЕ Осломеј-1 во Кичево.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...