Со три награди, „Земја на номади“ го одбележа овогодинешното доделување на Оскар

Френсис Мек Дорманд во „Номадленд“ / Фото: Принтскрин од YouTube, Official Trailer NOMADLAND

Освојувајќи три награди во категориите најдобар филм, најдобра режија и најдобра главна актерка, драмата „Номадленд“ (Nomadland) го одбележа вчерашното доделување на наградата Оскар во Лос Анџелес. Режисерката на филмот, Клои Жао испиша историја откако стана првата жена која не е белкинка што ја освоила наградата за најдобра режија. Жао претходно освои Златен глобус за најдобра режисерка, а нејзиниот филм исто така ја доби оваа награда за најдобра драма.

„Секогаш се прашувам како понатаму кога е тешко. Луѓето се добри кога ќе се родат, а Оскарот го посветувам на сите оние луѓе кои имаат верба и храброст да се држат до таа добрина“, истакна Жао на церемонијата.

Во категоријата за улоги, со свои 83 години, Ентони Хопкинс стана најстариот актер кој освоил оскар, откако ја доби наградата за најдобар актер за филмот „Татко“ (Father). Хопкинс го победи покојниот Чедник Боузман, кој важеше за фаворит.

Награда за најдобра актерка доби Френсис Мек Дорманд за „Номадленд“ (Nomadland), а за најдобар спореден актер беше прогласен Даниел Калуја за филмот „Јуда и црниот месија“ (Judah and the Black Messiah). Додека пак, за најдобра споредна актерка, Јоун Ју Јунг, за нејзината улога во „Минари“ (Minari).

За оригинално сценарио, Сскар освои филмот „Млада жена која ветува“ (Promising Young Woman), а за најдобро адаптирано сценарио доби филмот „Татко“. Во категоријата за кинематографија, наградата ја освои Филмот „Манк“ (Mank).

На вчерашното доделување награди, во категоријата за најдобар документарен филм победи „Мојот учител октоподот“ (My Octopus Teacher). А данскиот филм „Уште една тура“ (Another Round) беше прогласен за најдобар странски филм.

„Соул“ (Soul) победи во категоријата за најдобар анимиран филм, а „Тенет“ (Tenet) победи во категоријата за најдобри специјални ефекти, додека во категоријата за најдобра монтажа и најдобар звук наградите ги освои „Звукот на метал“ (Sound of Metal).

Церемонијата оваа година се одржа во живо во Лос Анџелес, два месеци подоцна од вообичаено и тоа со многу помал број гости и протоколи предвидени за заштита од ковид-19.

Целосната листа на освоените Оскари може да се погледне на овој линк.