fbpx

Со електраната „КОГЕЛ“ за третина може да се зголеми бројот на корисници на парно греење во Гази Баба, Бутел и Чаир

-

Со новата когенеративна гасна електрана „КОГЕЛ“, лоцирана во кругот на скопската железарница, за една третина може да се зголеми постојниот број на приклучени корисници на парно греење на „ЕСМ – Подружница енергетика“ во скопските општини Гази Баба, Бутел и Чаир. Во моментов на централно греење од оваа електрана се приклучени околу 3.500 домаќинства, 17 градинки, основни и средни училишта и повеќе од 75 правни субјекти во населбите Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром, информираат од ЕСМ.

Во својата прва грејна сезона, когенеративната електрана „КОГЕЛ“, заклучно со 31 јануари годинава, успеала да произведе 2.622 мегават – часови топлинска енергија за корисниците кои се греат на дистрибутивната мрежа на „ЕСМ – Подружница енергетика“. Десетте гасни мотори имаат топлинска моќност од околу 26 мегавати, при што овој капацитет дополнително произведува и електрична енергија за потребите на сите компании што се во кругот на скопската железарница.

„Во подружницата постојано се работи на зголемување на базата на корисници на топлинска енергија, а во иднина се очекува поврзување со новоизградените објекти во населбите Хиподром, Бутел и Чаир“, се вели во соопштението на „ЕСМ“.

Когенеративната гасна електрана „КОГЕЛ“ беше пуштена во употреба на 15 октомври минатата година. Државната компанија „ЕСМ“ инвестираше околу 13 милиони евра за купување и за ставање во функција на овој енергетски капацитет. Електричната и топлинската енергија се произведуваат од природен гас како еколошки чиста енергија.

Според податоците од Годишниот извештај на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за 2018 година, инсталираната производна моќност на „ЕСМ – Подружница енергетика“ изнесува 96 мегавати. Сепак, должината на дистрибутивната мрежа веќе неколку години наназад изнесува само 38 километри. Доколку цевките за дистрибуција на топлинска енергија се продолжат кон општините Чаир и Бутел, тогаш на овој систем може да се приклучат и над 2.000 домаќинства, кои според податоците на РКЕ, до пред неколку години се грееле на централно греење на територијата на овие две скопски општини.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course