Вчера завршило снимањето со дрон на местото на авионската несреќа, кај селото Кожле, Скопско, во која загинаа шест лица, а снимките се испратени во Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка, соопшти денеска Јавното обвинителство.

„Снимките во корелација со другиот прибран доказен материјал ќе бидат предмет на анализа на јавните обвинители и на стручните лица од формираниот тим за истрага на авионската несреќа“, велат од обвинителството.

Во текот на вчерашниот ден, во Институтот за судска медицина биле пренесени телата на шесттемина починати патници од авионот.

„По наредба на јавен обвинител, ќе биде спроведена постапка за нивна идентификација преку ДНК-анализи“, стои во соопштението.

Екипите, како што информираат од обвинителството, и денеска се на местото на несреќата, каде работат на подигнување и на пренесување на остатоците од авионот кои вчера во текот на увидот биле означени и обезбедени.

„Остатоците и другиот материјал ќе бидат пренесени на локација обезбедена од Основното јавно обвинителство Скопје, каде стручни лица ќе извршат неопходно вештачење. Поради обемноста на материјалот и потребите на истрагата, подигнувањето и пренесување на материјалот ќе продолжи и во текот на утрешниот ден“, се вели во соопштението на Јавното обвинителство.