Минусни температури и врнежи од снег ќе има денеска низ целата земја. Ќе дува умерен ветер од јужен правец.

Времето ќе биде облачно со снег, со пообилни врнежи во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Врнежите од снег ќе продолжат и во текот на утрешниот ден.

Најниска температура од -15 Целзиусови степени изутринава е измерена во Битола. Минус 12 беше во Берово и Прилеп, -11 во Струмица, а -9 степени во Скопје.

Најмногу снег има во Маврово, 55 сантиметри и во Крушево 26 см.

Од 8.45 часот на патниот правец Тетово – Попова Шапка се воведува забрана за движење на тешки товарни возила и автобуси, а за останатите возила задолжително употреба на зимска опрема (синџири), сооопштуваат од АМСМ.

Иста забрана, за тешки товарни возила е прогласена од 7.15 чаасот на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан, соопштија АМСМ и ЈП Македонија пат.

Од 4.10 часот, забрана за сообраќај на камиони има и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по наместа влажни  коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот.

Поради ниските температури можна е појава на голомразица.

Надлежните апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.