Словенија се бори со штетите од најтешката природна катастрофа во земјата, се бара помош од ЕУ и од НАТО

Словенија продолжува да се бори со последиците од една од најтешките природни непогоди што ја зафатија земјата. Во поплавите загинаа најмалку шест лица а материјалната штета засега се проценува на околу 500 милиони долари, изјави владиниот портпарол за Си-Ен-Ен. Словенечкиот премиер Роберт Голоб во саботата рече дека поплавите што почнаа во петокот се „најлошата природна … Продолжи со читање Словенија се бори со штетите од најтешката природна катастрофа во земјата, се бара помош од ЕУ и од НАТО