fbpx

Скопските кафулиња „Интермецо“ и „Мош“ со забрана за работа од 10 дена

Според Општина Центар, забраната е резултат на зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти и непочитување на работното време

-

Кафулињата „Интермецо“ и „Мош“ ќе добијат забрана за работа од 10 дена поради пречекорување на работното време до 1 часот по полноќ, соопшти Општина Центар. Пазарната инспекција изготвила записници за затворање, а решенијата до локалите ќе бидат доставени во текот на денешниот ден.

Според Општината, забраната е резултат на зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти и непочитување на работното време во ноќните часови, иако во неколку наврати досега има изречено казни за бучава.

Општина Центар повторно апелира до сите управители и сопственици на угостителски објекти во општината, да се придржуваат до постоечките правилници, да имаат обзир кон жителите кои живеат во непосредна близина на нивните локали и да се придржуваат до Законот за заштита од бучава во животната средина.

Во октомври лани локалите Мош, Мечос, Локал 45 и Интермецо беа казнети со платен налог за наплата на глоба во висина од 360.000 до 800.000 денари, во зависност од тежината на сторениот прекршок за гласна музика.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
udemy free download