Полициски екипи, вчера, во два одвоени случаи откриле поголема група на илегални мигранти, кои биле превезувани со возила, што ги управувале жител на Скопје и државјанин на Србија.

Во едниот случај, како што информираат од МВР, полициска екипа, вчера околу 5 часот, во возило, марка „цитроен“, со штипски регистарски ознаки, затекнала 10 мигранти, од кои девет биле со потекло од Пакистан и еден од Сирија. Возачот А.Н. (28) од Скопје, кој се обидел да побегне бил приведен и против него е поднесена кривична пријава, а судија на претходна постапка му одредил мерка притвор од 30 дена.

Истиот ден, околу 21.15 часот на автопатот Гевгелија – село Удово, екипа од полициската станица за надзор на граничниот премин „Богородица“ и нивни колеги од хрватската полиција, запреле товарно возило, марка „фиат дукато“, со кумановски регистарски ознаки, што го управувал 30-годишниот Д.С. од Србија. Во возилот, според МВР, биле откриени 24 мигранти. Од нив 11 биле од Сирија, а 13 со потекло од Авганистан.

Возачот е приведен, додека мигрантите се сместени во Прифатниот центар во Скопје, односно во Привремениот транзитен центар во Гевгелија за натамошна постапка.