fbpx

СЈО отвори случај „Труст“ за добивање милионски тендер од ЕЛЕМ

-

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори нова истражна постапка „Труст“, од која, како што соопшти на прес-конференција јавната обвинителка Фатиме Фетаи, може да се види „до каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер“.

Станува збор за тендерот што во 2011 година го распишала државната фирма „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол во Битола.

Доставувајќи фалсификувани документи за сопственост на мехнизација и за кадровска екипираност, три фирми, задружени во конзорциум, го добиле тендерот на ЕЛЕМ, вреден 1,06 милијарди денари или 17.235.772 евра.

Во „Труст“ се осомничени три правни и три физички лица. Станува збор за фирмите „Трансмет“ од Скопје,, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани.

Тие на тендерот на ЕЛЕМ му доставиле лажна документација во која прикажале наводна сопственост на тешка механизација за ископување, која ја немале и не ја набавиле, а таа што ја имале била со помал капацитет.

Како што соопшти обвинителката Ленче Ристоска, денеска до Основниот суд ќе бидат испратени барања за одредување притвор за две лица.

Истрагата е оформена врз основа на три прислушувани разговори, од кои два не се објавени во јавноста.

На почетокот на прес-конференцијата, Катица Јанева извести дека е проширена и истрагата и листата на осомничени за случајот „Титаник“ за 17 лица, од кои пет биле високи функционери на извршната власт.

Во врска со испрашувањето и со повикувањето на распит на голем број лица за партиски донации во Охрид, Ристоска рече дека таму се соочиле со непријатна ситуација и со закани. Таа посочи дека таму СЈО истражува дали постои влијание на сведоци и нарушување на тајноста на постапката.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...